Ünlü psikiyatrist çocuk hastalarının hayatları ile oynadı: Uyuşturucu verip, ailelerini tecavüzle suçlattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Kısmı eski Lideri Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu, çocuk hastalarına uyuşturucu ilaç verip manipüle ederek ailelerini tecavüzle suçlattığı savıyla tutuklandı.

Birgün gazetesi müellifi Timur Soykan’ın köşesinde yayınladığı habere nazaran, Prof. Dr. Salih Zoroğlu, İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki özel kliniğine getirilen onlarca çocuğa disosiyatif (Çoklu kişilik bozukluğu) teşhisi koydu.

Çocuklara, yalnızca hastane ortamında anestezi sırasında verilen “ketamin” isimli ilacı hayvanlarda kullanılan oranda veren Zoroğlu, bu çocukları onlarca kişilikleri olduğuna ve aile bireylerinin tecavüzünü bilinçaltına gömdüklerine inandırdı.

Zoroğlu, tesirine giren birtakım çocukları, annelerini, babalarını zehirleyip öldürmeye ikna etmeye çalıştı. Soykan’ın aktardığına nazaran, bir çocuk, annesine “Profesörde bir zehir var. Bunu yemeğe kattığında ortaya çıkmıyormuş. Babamın çorbasına sen bunu koyabilirsin. Profesör bu türlü yapabileceğimizi söyledi” dedi.

Timur Soykan’ın “Profesör Kabus” başlıklı haberinin bir kısmı şöyle:

“Süleyman Salih Zoroğlu, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Birebir fakültede çocuk ve ergenlerde disosiyatif bozukluklar, çocukluk periyodu travmaları, çocuk istismarı alanında uzmanlaştı. Uzmanlık tezi bu husustaydı. 1999-2006 yılları ortasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Ruh Sıhhati ve Hastalığı Anabilim Dalı’nı kurdu, başkanlığını yaptı. 2011-2016 yılları ortasında İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Kolu Başkanı’ydı. 2010-2016 yılları ortasında İsimli Tıp Kurumu’nda vazife yaptı. 6. İhtisas Konseyi üyesiydi ve çocuk cinsel tacizlerine bakan tek uzmandı. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi yapılanmasına yönelik operasyonda tutuklandı. Toplumsal medyada Fetullah Gülen’i öven paylaşımları vardı. 1 yıl tutuklu kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul Bakırköy’de çocuk psikiyatri kliniği açtı.

KLİNİĞİNDE HASTALAR KUYRUK OLUYORDU

Eşi Özgül Zoroğlu, diş tabibiydi. Bir kızı psikiyatrist, başka kızı psikologdu. Çocukları ruhsal meseleler yaşayan aileler, 5 yıl Çapa’da Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Kolu Başkanlığı yapmış profesörün kliniğinde uzun kuyruklar oluşturuyordu. Argümana nazaran; Salih Zoroğlu, kliniğine getirilen çocuklara daima dissosiyatif (Çoklu kişilik bozukluğu) teşhisi koydu. Birbirinin kopyası onlarca hadise yaşandı.

Ayşe (Gerçek ismi değil, kimliğini gizlemek için ismini değiştirdik) 15 yaşındaydı. Ekim 2022’de derslerindeki muvaffakiyetin düşmesi ve içine kapanması nedeniyle annesi ve ağabeyi tarafından Prof. Dr. Salih Zoroğlu’nun Bakırköy İncirli’deki kliniğine getirildi. Burada Zoroğlu’nun yardımcısı olarak psikologlar Ahmet A. (27) ve Zeynep A. (32) çalışıyordu. Ayşe’nin annesi ve babası boşanmıştı ve babası diğer bir kentte yaşıyordu.

“48 FARKLI KİŞİLİĞİ VAR”

Prof. Dr. Salih Zoroğlu, kısa müddette Ayşe’ye ‘Çoklu kişilik bozukluğu’ teşhisi koydu. 48 farklı kişiliği olduğunu ve bunun nedeninin babasının tecavüzleri olduğunu söyledi. Anne ve ağabey bunun imkansız olduğunu, babasının asla bu türlü bir şey yapmayacağını anlattı. Kliniğe gitmeye başlamasından sonra Ayşe’nin durumu çok kötüleşmişti. Yüzü, sesi, hareketleri değişiyor ve kendisinde öteki kişiliklerin ortaya çıktığını anlatıyordu. Meskende sesler duyuyor, karanlık gölgelerin geçtiğini söylüyordu. Kabuslar görüyordu. Krizler geçirmeye başlamıştı. Kimi vakit kilitlenip hiç hareket edemiyor kimi vakit ağlama krizleri geçiriyordu. Ailesi onu Salih Zoroğlu’na götürüyor ve burun spreyi ile bir husus verilince sakinleşiyordu. Çocuk kendine ziyan vermeye başlamıştı. Kollarını kesiyordu. Bir seferinde ağabeyini kırık soda şişesiyle tehdit etmişti. Daha sonra bunları hatırlamadığını, başka kişiliklerinin yaptığını söylüyordu.

KETAMİN ENJEKTE ETTİ

Ayşe bir gün kolunun acıdığını söyledi ve ağabeyi iğne deliklerini fark etti. Kız kardeşine ilaç enjekte edildiğini hekim söylememişti. Ailesi Ketamin enjekte edildiğini sonra öğrenecekti. Bu hayvanlarda kullanılan bir dozdu. Yalnızca hastanede anestezi sırasında hastalara verilebiliyordu. Burun spreyi ile verilen daha düşük doz Ketamin’di. Bu sırada Zoroğlu, şizofreni olaylarında kullanılan ağır ilaçlar yazıyor ve bunları daima onun söylediği eczaneden alıyorlardı.

“BABANIN TÜM MALVARLIĞI ALIN”

Profesör, anneyle yaptığı bir görüşmede babanın Ayşe’ye 5 yaşından itibaren yüzlerce defa tecavüz ettiğini söylemiş ve “Babayı tehdit edip tüm malvarlığını Ayşe’nin üzerine geçirin” demişti. Anne ise reaksiyon göstermişti. Bu süreçte profesör aileye dini içerikli bildiriler da gönderiyordu.

Salih Zoroğlu, Ayşe’yi babasının tecavüzüne uğradığına fakat bunu gizleyen, hatırlamasını engelleyen kişilikleri olduğuna büsbütün ikna etmişti. Seansta Ketamin verdiği çocuğa “Babanın tecavüzlerini hatırla” diyordu. İlacın tesirindeki çocuk farklı kişiliklere bürünerek “Hatırlıyorum” diye karşılık veriyor ve anlatıyordu. Profesör geçirdiği krizlerin de ‘hatırlamalar’ olduğunu söylemişti. Aslında her krizi Ayşe için bir muvaffakiyete dönüştürmüştü.

“BENİM KONUTUMDA KALMAZSA ÖLECEK”

Tüm yaşadıklarına rağmen aile, Ayşe’yi Prof. Dr. Salih Zoroğlu’ndan kopartamıyordu. Çocuk seanslara gitmezse, ilaç almazsa krizlere giriyordu. Profesör, seansların 6. ayında, geçen Haziran’da aileye “Bu kız elinizde kalırsa ölecek. Bir mühlet benim konutumda kalsın. Konutta eşim, 3 kızım, hizmetlimiz var. Konutumda kalmak zorunda” dedi. Aile evvel kabul etmedi. Lakin Ayşe’nin hudut krizleri ve intihar etmesi dehşetiyle öteki seçenekleri kalmadı. Ağabeyi, Ayşe ile profesörün konutundayken telefonla konuştuğunda Ketamin tesirinde olduğunu anlıyordu. Çocuk sarhoş üzereydi, lisanı dolanıyordu.

Bir mühlet sonra profesör, Ayşe’yi kliniğe götürüp orada çalıştırmaya başladı. Ayşe’ye beyaz önlük giydirerek başka hastaların seanslarına sokuyordu. Profesör, ‘proje hastası’ olan Ayşe’yi başka çocuk hastalarının kişiliklerini ortaya çıkarmakta kullandığını anlatıyordu. Argümana nazaran; Ayşe, disosiyatif teşhisi konulan çocuklara tek başına seans yapmıştı.

“ANNEM DE TECAVÜZ ETTİ”

Temmuz ayında kliniğe gelen ağabeyi, Ayşe’nin uzun olan saçlarını kestiğini gördü. Çocuk saçlarını nasıl kestiğini hatırlamadığını, öbür bir kişiliğinin saçlarını kestiğini anlattı. Ayşe, ağabeyine annesinin de çocukken kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Ağabey, koşarak profesörün odasına daldı. Salih Zoroğlu, Ayşe’nin odasından baba çıktıktan sonra annenin girdiğini ve onun da tecavüz ettiğini anlatıyordu. Annenin de disosiyatif hastası olduğunu ve bunları hatırlamayacağını söylüyordu. Ardından bilimsel literatürle ilgisi olmayan sapkın tarifler yapmıştı, hatta bunları WhatsApp iletisiyle da gönderdi.

‘ANNE VE BABANA DAVA AÇ’ MESAJLARI

Ayşe 1.5 ay Salih Zoroğlu ve ailesiyle yaşadı. Ağabey kliniğe giderek kardeşini görüyordu. Bir boşlukta Ayşe’nin telefonundaki Salih Zoroğlu ile mesajlaşmalarını aldı. İletilerde hekim, Ayşe’ye anne ve babasına nasıl dava açacaklarını anlatıyordu. Birlikte bowling oynamaya, sinemaya gittikleri fotoğraflar vardı. Profesör, çocuğa onu yurt dışındaki okullara göndereceğini söylüyordu.

Ayşe 31 Temmuz’da Salih Zoroğlu’nun konutundayken babasını CİMER’e şikayet etti. Profesörün 12 sayfalık raporunu şikayet dilekçesine eklemişti. Ağabeyine gönderdiği sesli bildiride “Babam tutuklanmazsa hoca ile birlikte cürüm duyurusunda bulunacağız” diyordu.

“SAVCIYA PROFESÖRÜN RAPORUYLA GİTTİ”

Birkaç gün sonra Ayşe, Bakırköy Çocuk İzleme Merkezi’ne (ÇİM) giderek babasından şikayetçi oldu. Ağabeyi onun aileden büsbütün kopmaması için yanına gitmişti. ÇİM’de 2.5 saat Ayşe’nin sözü alındı. Babasının ve annesinin tecavüzüne uğradığını söyleyip ikisinden de şikayetçi olmuştu. Ayrıyeten Prof. Dr. Salih Zoroğlu’nun raporunu da savcıya vermişti.

Ayşe sözden çıktıktan sonra çabucak telefonla profesörü aramıştı ve konuşmalarını ağabey de duyuyordu. “Aynı sizin söylediğiniz üzere anlattım hocam. Asla ağlamadım” demişti. Profesörü de duyuyordu ağabey. “Biraz ağlasaydın, inandırıcı olurdu” diyordu.

“SAVCI ŞÜPHELENDİ”

Savcı, Ayşe’nin muhafaza altına alınmasına, kızlık muayenesi yapılmasına karar verdi. Polisleri çağırdı. Ayşe, profesörü arayarak “Beni ÇODEM’e götürüyorlar” dedi. Profesör, Ayşe hakkındaki raporda kendi muhafazası altında olduğunu yazmıştı ve çocuğun bırakılacağını düşünmüştü. ÇODEM’e yerleştirilen Ayşe, krizler geçiriyordu. Ailesi artık bunun Ketamin yokluğundan kaynaklandığına emin olmuştu. Bu sırada Salih Zoroğlu’nun diş tabibi olan eşi, Ayşe’yi almak için kuruma müracaat yapıyordu. Kurum yöneticileri, Salih Zoroğlu’nun Ayşe hakkında hazırladığı akıl almaz rapora kuşkuyla yaklaştı. Savcılığa bu mevzuda bilgi verildi.

5 ÇOCUK TIPKI PROFESÖRÜN RAPORUYLA GELMİŞTİ

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı ise daha evvelce Salih Zoroğlu’nu mercek altına almıştı. Zira son periyotta 5 çocuk emsal tezlerle savcılığa başvurmuş ve ailelerini cinsel istismarla suçlamıştı. Hepsinde Prof. Dr. Salih Zoroğlu’nun raporu vardı. Ayşe’ye Ketamin verilip verilmediğinin anlaşılması için saçından örnek alındı ve İsimli Tıp’a gönderildi. Ayşe’nin kuruma alınmasından 10 gün sonra ‘kızlık muayenesi’ sonucu çıktı. Bakireydi. Saç telinde ise Ketamin bulundu.

“7 ÇOCUK DAHA PROFESÖRÜN TESİRİ ALTINDAYDI”

ÇODEM’de kalan Ayşe ile ağabeyi görüşebiliyordu. Ketamin tesirinden kurtulan Ayşe, söylediklerinin gerçek olmadığını anlattı. Daima ağlıyor, özür diliyordu. Tabirini değiştirdi. Ağabey, Ayşe’nin ve kendisinin Salih Zoroğlu ile mesajlaşmalarını arşivlemişti. Kliniğe gittikleri periyotta verilen ilaçları ve öbür evrakları bir klasöre dönüştürerek savcıya teslim etti. Ağabey de savcılığa tabir verdi. Ayşe ikinci sözünde kendisi üzere profesörün zorlamasıyla ailelerini tecavüz ile suçlayan 7 çocuğun ismini vermişti.

Savcılık Ayşe üzere 5 çocuğun aileleri hakkındaki şikayetleri inceliyordu. Bu olaylarda Prof. Dr. Salih Zoroğlu’nun birbirine çok benzeyen raporları vardı.

EVİNDE KETAMİN BULUNDU

Polis 11 Eylül’de operasyon yaptı. Prof. Dr. Salih Zoroğlu, eşi diş tabibi Özgül Z., psikologlar Ahmet A. ile Zeynep A. kliniğin sekreteri İnci A. ve ketamin ilacı yasa dışı formda temin edip Zoroğlu’na verdiği argüman edilen Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde vazifeli tabip Hüsna A. gözaltına alındı. Zoroğlu’nun meskeninde cam tüp içinde Ketamin ilacı bulundu.

Salih Zoroğlu sözünde 40’ın üzerinde çocuk için cinsel istismar raporu düzenlediğini söyledi. Hastalara ketamin verilmesini tedavinin bir modülü olarak açıkladı. Çocukların istismarı kabullenmesi için telkinde bulunmadığını savundu. Çocukların ailelerini tehdit ettiği ve para istediği savlarını kabul etmedi. 14-15 öğrenciyi yurt dışına gönderdiğini anlattı. 14 Eylül Perşembe günü Salih Zoroğlu ve Ahmet A. tutuklandı. Öteki şüpheliler isimli denetim kuralıyla bırakıldı.

“180’DEN FAZLA ÇOCUK VAR”

Savcılığın Ayşe ve Elif üzere 15 olay tespit ettiği öne sürülüyor. Geçmişte çocukların ailelerini suçladığı 7 olayda davalar açılmış ve Salih Zoroğlu’nun raporunun tesiriyle tutuklananlar olmuş. Savcılık, Prof. Dr. Salih Zoroğlu’nun 180’den fazla çocuğa çoklu kişilik bozukluğu teşhisi koyduğunu düşünüyor. Bu çocuklar ve ailelerinin akıbeti araştırılıyor.”

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ünlü psikiyatrist çocuk hastalarının hayatları ile oynadı: Uyuşturucu verip, ailelerini tecavüzle suçlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin