14 Mayıs seçimlerine 20 gün kaldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzeleler nedeniyle yeni tedbirler altında yürütülen seçimlere 20 gün kaldı.

Bu seçimde, 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyeleri belirlenecek.

Seçimde, pusuladaki sıralamaya nazaran, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan, cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacak.

Milletvekili Genel Seçimi’ne ise 24 siyasi parti ile Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı girecek.

Bazı siyasi partiler, “Cumhur”, “Millet”, “Ata”, “Emek ve Özgürlük” ve “Sosyalist Güç Birliği” ittifakları ismi altında 5 başka ittifakla seçime girme kararı aldı.

Bu kapsamda, AK Parti, MHP, BBP ve Yine Refah Partisi, “Cumhur İttifakı” ismiyle seçime katılıyor.

“Millet İttifakı”nı, CHP, GÜZEL Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ile Demokrat Parti oluşturdu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Türkiye Personel Partisi (TİP), “Emek ve Özgürlük İttifakı” ismi altına seçime giriyor. Anayasa Mahkemesinde açılan kapatılması istemli davada süreç devam eden HDP de Yeşil Sol Parti listelerinden seçime katılıyor.

Zafer Partisi ve Adalet Partisi, “Ata” ittifakı ismi altında, Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Sol Parti ise “Sosyalist Güç Birliği İttifakı” ismi altında seçime giriyor.

TÜRKİYE GENELİ, 87 SEÇİM ÇEVRESİ

Seçime giren partilerden AK Parti, BBP, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Memleket Partisi, Millet Partisi, MHP, Sol Parti, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Tekrar Refah Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 87 seçim etrafının tümünde seçime katılıyor.

CHP 80, YETERLİ Parti 78, Zafer Partisi 75, Yenilik Partisi 74, Genç Parti 72, Adalet Partisi 67, Anavatan Partisi 63, Güç Birliği Partisi 59, Türkiye Personel Partisi 55, Ulusal Yol Partisi 49, Adalet Birlik Partisi ise 47 seçim etrafında seçime giriyor.

PARTİLER, SEÇİME KATILMADIKLARI ETRAFLARDA SANDIK ŞURASI ÜYESİ VEREMEYECEK

Oyların sayım dökümünü yapacak sandık heyetlerinin oluşumuyla ilgili yeni bir karar alındı.

Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un ilgili unsuru gereği, son seçimlerde kendi listesinden yasama meclislerinden birine seçilmiş en az bir üyeye sahip olan yahut YSK tarafından tespit ve ilan edilen siyasi partilerden, o vilayet ve ilçede teşkilatı bulunanlar, vilayet ve ilçe seçim heyetlerinde birer temsilci bulundurma hakkına sahip. Kanuna nazaran, o seçim etrafında seçime katılmayan partilerin bu şuralarda temsilci bulundurma hakları sona eriyor.

YSK, hususla ilgili yapılan müracaatlarda, bu husus kapsamında karar verdi. Buna nazaran, birtakım seçim etraflarında seçime katılmayan partiler, bu şuralarda temsilci bulunduramayacak. YSK’nın son kararıyla, bu düzenleme yurt dışı sandık heyetleri için de geçerli olacak.

“MİLLET İTTİFAKI”NIN İSMİ, FERMUAR MODELİ UYGULANAN VİLAYETLERDE PUSULARDA YOK

Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve UYGUN Parti, “fermuar modeli” denilen uygulama kapsamında 16 vilayette ortak aday çıkardı. Bu vilayetlerden Adıyaman, Hakkari, Çorum, Rize, Erzincan, Van, Batman, Bartın ve Düzce olmak üzere 9 vilayette CHP listelerinden, Gümüşhane, Bitlis, Aksaray, Yozgat, Bayburt, Muş ve Çankırı olmak üzere 7 vilayette ise YETERLİ Parti listelerinden seçime girilecek.

CHP ve ÂLÂ Parti yetkililerinin, ittifaka dahil partilerden tekinin seçime girdiği bu yerler için hazırlanacak oy pusulalarında, “parti logosu üstünde ittifak isminin yer alması” talebiyle YSK’ye yaptığı müracaat reddedildi. Buna nazaran, bu 16 vilayette tek başına seçime giren CHP ve GÜZEL Parti, pusulada ittifak yazısı altında değil, kendi logo ve listeleriyle yer alacak. Birebir karar, ittifaka dahil siyasi partilerden yalnızca birinin seçime girdiği bölgelerde öbür ittifaklar için de geçerli olacak.

191 BİN 884 SANDIK KURULACAK

Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim şurasında 191 bin 884 sandık kurulacak.

Yurt içi ve yurt dışında toplam 64 milyon 113 bin 941 seçmen oy kullanacak. Yurt içinde 4 milyon 904 bin 672 seçmen birinci sefer oy verecek. Cezaevinde tutuklu ve taksirli kabahatlerden hükümlü seçmen sayısı 53 bin 172.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vilayetlerden taşınan seçmenler, adresi kayıtlarını aldırdı. Seçmenler, adres kaydını nereye aldırırsa orada oy kullanacak, oylar o seçim etrafı için sayılacak. Zelzele bölgesinden yaklaşık 133 bin seçmen öteki vilayetlere kayıtlarını aldırdı.

Deprem bölgesindeki faaliyetlerin hangi etapta olduğunun takibi için YSK işçisi ve üyelere bölgede incelemelerini sürdürüyor. Bölgede inceleme yapan Şura üyeleri, sandık kurulacak alanlarda sorun bulunup bulunmadığı ve varsa sorunların tahlili için gerekli çalışmaları yapıyor.

YURT DIŞINDA SEÇİM

75 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık heyetleri oluşturuldu.

Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde 27 Nisan 2023 Perşembe günü oy verme süreci başlayacak. Gümrük kapılarında oy verme 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitecek. Yurt dışı temsilciliklerde ise oy verme süreci, 9 Mayıs’ta sona erecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, tatil günleri dahil 24 saat müddetle oy kullanılabilecek.

Gümrüklerde ise 4 bin 671 gümrük sandık şurası kuruldu. Yurt dışında, 3 milyon 416 bin 98 seçmen oy kullanacak. Yurt dışında birinci kere oy kullanacak seçmen sayısı ise 277 bin 646.

OY VERME SAATLERİ 08.00-17.00

Tüm yurtta, oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık konseyi lideri seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına müsaade verecek. YSK’nın belirlediği bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik evrakı, şoför dokümanı, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleksel kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı üzere kimliğini tereddütsüz ortaya koyan fotoğraflı, resmi nitelikteki dokümanlardan birini lidere verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu dokümanlardan birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK?

Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki başka oy pusulasını tıpkı zarfa koyarak sandığa atacak. Evvel cumhurbaşkanı seçimine ilişkin oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim çeşidine ilişkin olanın geçersiz olması, oburunun geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

“Evet” ya da “Tercih” mührü basılmayan, birden fazla ittifaka, tıpkı ittifakta yer almayan parti yahut adaya mühür basılması halinde oylar geçersiz olacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak halde yırtılması yahut koparılması, pusula üzerine mühür dışında yahut mühür yerine rastgele bir özel işaretin, isim, imza kaşesi yahut parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının bariz bir halde karalanması, çizilmesi yahut işaretlenmesi, zarftan işaret hedefi taşıyan rastgele bir husus çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

SEYYAR SANDIKLARDA EN FAZLA 25 KİYİ OY VEREBİLECEK

Hastalığı yahut manisi sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için birinci defa 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Devir Milletvekili Genel Seçimi’nde uygulanan “seyyar sandık” uygulaması, 14 Mayıs’taki seçimlerde üçüncü sefer uygulamada olacak. Seyyar sandık uygulaması yalnızca vilayet ve ilçe merkezlerinde yapılabilecek, bir seyyar sandıkta azami 25 seçmen oy verebilecek. 421 ilçede kurulacak seyyar sandıklarda 6 bin 215 seçmenin oy kullanacak.

Bu seçimde ayrıyeten birinci kere, kendileri için hazırlanan şablonla oy kullanacak görme engelliler için her sandığa şablon gönderilecek.

SEÇİM TAKVİMİ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

YSK’nin seçim takvimine nazaran, seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlandı. Siyasi partilerden sandık şurasında misyon alacak olan üye listelerinin ilçe seçim şurası başkanlığına verilmesi için süreç de başladı. YSK tarafından milletvekili kesin aday listeleri de 19 Nisan’a açıklandı. Seçim takviminin bundan sonraki süreci şöyle işleyecek:

27 Nisan: Gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme süreci başlayacak.

4 Mayıs: Propaganda hürlüğü ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

7 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

9 Mayıs: Yurt dışında oy verme süreci sona erecek.

13 Mayıs: Seçim propaganda süreci saat 18.00 prestijiyle sona erecek.

14 Mayıs: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi süreksiz sonuçları saat 23.59’a kadar ilan edilecek.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İKİNCİ OYLAMAYA KALIRSA

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci oylamasına ait seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

15 Mayıs: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin rastgele bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesi için belirlenen mühlet saat 17.00’de sona erecek. Süreksiz sonuçların ilanının gecikmesi halinde aday ikamesine ait seçim takvimi buna nazaran teselsül ettirilecek. Propaganda periyodu başlayacak. Sandık şuralarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim heyetlerine yapılacak itiraz müddeti saat 17.00’de sona erecek ve ilçe seçim heyetlerince en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

16 Mayıs: İlçe seçim heyeti kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı vilayet seçim heyetine yapılacak itiraz mühleti saat 17.00’de son bulacak ve yapılan itirazlar vilayet seçim heyetlerince en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

17 Mayıs: Vilayet seçim şurası kararlarına ve vilayet birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ye yapılacak itiraz mühleti 17.00’de sona erecek. İlçe seçim heyetlerince, sandık heyeti ve öbür görevlilerin değişikliklerinin SEÇSİS’e işlenmesine başlanacak. Yurt dışı ilçe seçim kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma heyeti, sandık şurası ve öbür görevlilerin değişiklikleri yapılacak.

18 Mayıs: Vilayet seçim heyeti kararlarına ve vilayet birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 Mayıs: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme süreci başlayacak.

24 Mayıs: Yurt dışında oy verme süreci sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs: Seçim propaganda devri saat 18.00’de sona erecek.

28 Mayıs: Oy verme günü.

29 Mayıs: Cumhurbaşkanı seçimi süreksiz sonuçları ilan edilecek. Sandık heyetlerinin kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim heyetlerine yapılacak itiraz mühleti 17.00’de sona erecek ve yapılan itirazlar ilçe seçim heyetlerince en geç 23.59’a kadar karara bağlanacak.

30 Mayıs: İlçe seçim heyeti kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, vilayet seçim konseylerine yapılacak itiraz süreci saat 17.00’de sona erecek ve en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

31 Mayıs: Vilayet seçim konseyi kararlarına ve vilayet birleştirme tutanaklarına karşı, YSK’ye yapılacak itiraz mühleti sona erecek.

1 Haziran: Vilayet seçim şurası kararlarına ve vilayet birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
14 Mayıs seçimlerine 20 gün kaldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin