İHA’nın haberine nazaran; Uşak’ta yaşayan 41 yaşındaki obezite hastası Gülcan Öncer, 5 yıldır böbrek yetmezliği ile uğraş eden kızına böbrek bulmak için dört gözle gelecek hoş haberi bekliyordu. 19 yaşındaki kızı Nazlı Öncer’e böbreğini verebileceğini öğrenen anne Öncer, fazla kilolarından ötürü yaşadığı obezite hastalığı nedeniyle böbrek nakli olamıyordu. Yaptığı araştırmalar sonucunda böbrek nakli olmak için Uşak’tan Denizli’ye geldi.
Başarılı ameliyatlarıyla isminden kelam ettiren Genel Cerrahi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota ile gerçekleştirilen ameliyat başarılı bir halde tamamlandı ve Öncer sağlıklı bir biçimde taburcu edildi.
“KIZINA SAĞLIKLI BİR BÖBREK VEREBİLECEK OLMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞADI”
Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota, “Gülcan Hanım, bize başvurduğunda kızının böbrek hastası olduğunu ve ona böbrek vermek istediğini söyledi. Muayene ettikten sonra kilosunun böbrek nakli için uygun olmadığını ve böbreğini kızına verebilmesi için obezite ameliyatı olması gerektiğini söyledik. Obezite cerrahisi sayesinde organ nakli için pürüz teşkil eden fazla kilolarından kurtulabilecekti. Bu haberi duyunca kendisi de kızı da çok memnun oldu ve bir an evvel süreçlerin başlamasını istedi. Obezite ameliyatını gerçekleştirdik ve denetime geldiğinde 11 kilo verdiğini gördük. Obezite cerrahisi sayesinde birçok hastamız bugüne kadar sıhhatine kavuştu. Artık de hem Gülcan hanıma hem de kızına sağlıklı bir hayat sunabildiğimiz için hakikaten memnunuz. Obezite cerrahisi, organ nakli üzere önemli operasyonlarda bile inançlı bir seçenek olarak kabul ediliyor. Gülcan Hanım’ın başarılı ameliyatı da buna bir örnek oldu. Bu hoş haberle birlikte, Gülcan Hanım’ın ve kızının sıhhatlerinin uzun yıllar boyunca devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.
“10 GÜN EVVEL AMELİYAT OLDUM 11 KİLO VERDİM”
Obezite cerrahisi sayesinde, fazla kilolarından kurtularak kızına sağlıklı bir böbrek verebilecek olmanın memnunluğunu yaşayan Gülcan Öncer, “Yıllardır obezite hastasıyım. Ameliyat olmayı düşünmüyordum. Kiloluydum lakin ameliyat aklıma bile gelmemişti. Kendi kendime kilo vermeyi düşünüyordum. Lakin bir türlü veremiyordum. Bu sırada kızımın böbrek hastası olduğunu ve böbrek nakli yapılması gerektiğini öğrendim. Kızımın sıhhatine kavuşması için kendi böbreğimi ona vermeye karar verdim. Tabiplere gittim hepsi de zayıflamam gerektiğini söyledi. Bir türlü kilo veremeyince de bir an evvel kızımı uygunlaştırmak ismine obezite ameliyatı olmaya karar verdim. Hangi doktora gitsem diye baya araştırdım. Etrafımda çok fazla kişi tavsiye etti. Hastaneye gittim hekimimle görüştüm. Kilo verebileceğimi sonrasında da kızıma böbreğimi verebileceğimi söyleyince dünyalar benim oldu. Çabucak ameliyat olmaya karar verdim. Zira hekimim bana itimat verdi. Ameliyatımı oldum hastanedeki ilgi nitekim çok güzeldi. 10 gün oldu ve 11 kilo verdim. Daha da fazla vermeye çabalıyım. Böbreğimi verebileceğim için çok memnunum. İnşallah organ naklimde âlâ olacak. Allah tüm böbrek hastalarına şifa versin.” dedi.